Egsoz Emisyon

Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Muayene İstasyonuOstim'de bulunan servisimiz TS13231 TSE Standardı olan ''Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu'' belgesine sahip ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı Yetkili Egzoz Emisyon Ölçüm İstasyonudur."

İLETİŞİM VE SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ  TEL : 0312 386 01 18

>>> GOOGLE HARİTA >>>  ADRES VE ULAŞIM İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ ....


EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN  7 DETAY

Motorlu taşıtların çoğu zaman hayatı kolaylaştırdığı ve dilediğiniz yere, konforlu bir şekilde ulaşmanızı sağladıkları bir gerçek. Fakat eğer bir aracınız varsa, trafikte karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı da önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hem maddi hem de manevi olarak kendinizi güvence altına almanızı sağlayacak araç sigortalarının yanı sıra, aracınızda var olduğunu bilmediğiniz sorunları öğrenmenizi ya da aracınızdaki sorunları gidermenizi sağlayan muayeneler ve bakımlar da sizi, sevdiklerinizi korur.

Fakat zorunlu olarak yaptırmanız gereken muayeneler sadece güvenliğinizi sağlamak açısından yapılmıyor. Çevreyi ve bütçenizi korumak amacıyla yaptırılması gereken muayeneler de mevcut. Evet, egzoz muayenesinden bahsediyoruz. 7 soru ile araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan egzoz gazı emisyon ölçümünü daha yakından tanımanızı sağlayacak detayları sıralayalım.

1. Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar?
 
Egzoz muayene ücreti, araç tiplerine göre değişiklik göstermez. 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle ölçüm ücreti
KDV dahil 90 TL’dir. 

Egzoz gazı emisyon ölçüm ücreti ilk ölçüme başlanmadan önce peşin olarak ödenir.

Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan taşıt sahipleri 30 (otuz) gün içerisinde aynı istasyonda ilk ölçümden sonra yapılacak 2 ölçüm için ücret ödemez. 

2. Egzoz Muayenesi Nedir?

Trafiğe çıkan araçlardan salınım yapan egzoz çevre kirliliğine neden olabileceği gibi, fazla yakıt tüketmenize de sebep olabilir. Hem çevreyi hem de bütçenizi korumak amacıyla yapılan düzenli ve zorunlu muayeneye ise egzoz gazı emisyon ölçümü adı verilir.

3. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılmadığında Ne Olur?

Ölçüm yaptırmanız gerektiği halde egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadığınız ve trafik kontrolleri sırasında bu durumun tespit edildiği durumda para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen ve yaptırılması zorunlu olan rutin araç muayenesi öncesinde de egzoz ölçümü yaptırmalısınız. Aksi takdirde aracınız kusurlu sayılır.

4. Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü konusunda TS13231 TSE Standardı olan ''Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu'' belgesine sahip ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı kuruluşlarda ölçüm yasal olarak yapılır.

5. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz muayne istasyonlarında ölçüm yaptırmak için ihtiyacınız olan belgeler aracınızın tescil belgesi (Ruhsat) ve T.C. kimlik numaranızı belirten nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi resmi belgelerdir.

6. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Muayene öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bilir ve gerekli uygulamaları yaparsanız muayeneden başarıyla geçme ihtimaliniz artar. Peki, ölçüm öncesinde dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

Egzoz sistemi üzerinde herhangi bir delik ya da çatlak varsa muayene öncesinde bu noktaları onarmalı, sistemdeki aksaklıkları gidermeli, bağlantı noktalarında bir sorun olmadığına emin olmalısınız.

Aracınız katalitik konvertörlü ise konvertörlerin sağlamlığını kontrol etmelisiniz.

Hem bütçeniz hem de çevre temizliği için son ölçüm tarihini geçirmediğinize emin olmalısınız. Geçerli son ölçüm tarihini 01.01.2018 sonrası aldığınız raporda bulabilir ya da tarihe e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca test sonrasında egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulama yapmak isterseniz e-Devlet üzerinden sorgulama yapabileceğinizi de belirtelim.

Son olarak güvenliğiniz ve rutin kontrolleri başarıyla geçebilmek için aracınızın rutin bakımını düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.

7. Motorlu Taşıt Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Ölçüm periyotları araç tipine göre farklılık gösterir.

Hususi (binek) ve resmi otomobillerin ilk üç yaş sonunda başlamak üzere, her iki yılda bir,

Diğer motorlu taşıtların ise bir yaş sonunda ve sonrasında her yıl ölçüm yaptırması zorunludur.

Tarım ve orman traktörler, motosikletler, mopedler ve 1979 yılı ve öncesi üretilmiş motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar bu ölçümden muaftır.

 
EGZOZ GAZI EMİSYON SINIR DEĞERLERİ 
 

Egzoz gazı emisyon ölçüm usul ve esasları ile sonuçların değerlendirilmesi

(1) Taşıtların egzoz gazı emisyon ölçümleri Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Egzoz gazı emisyon ölçümü için gelen taşıtın trafik tescil bilgileri ile sisteme kaydı yapılır.

(2) Egzoz gazı emisyon ölçümleri, TS 13231 Standardında tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilir.

(3) Ölçüm sonuçları, TS 13231 Standardında yer alan sınır değerlere uygun olmak zorundadır.

(4) Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu uygun olan taşıt sahibine, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sisteminden ölçüm sonuçlarının uygun olduğuna dair ölçüm raporu verilir.

(5) Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu, sınır değerlere uygun çıkmayan taşıt sahibine, Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sisteminden ölçüm sonuçlarının uygun olmadığına dair ölçüm raporu verilir. Taşıt sahibi, taşıtının gerekli bakım, onarım ve tamiratını yaptırarak otuz gün içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümünü yeniden yaptırmak zorundadır.

(6) Çift yakıt kullanan motorlu taşıtlarda egzoz gazı emisyon ölçümü her iki yakıta göre yapılır. Her iki yakıta ait ölçüm sonuçlarının TS 13231 Standardında yer alan sınır değerlere uygun olması zorunludur.

(7) Taşıt sahibi, ölçüm raporunu taşıtında bulundurmak ve istenildiğinde denetim yetkilisine ibraz etmek zorundadır.

(8) Taşıt sahibi, taşıtının egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmış olduğu tarihi ve geçerlilik süresini e-devlet üzerinden takip edebilir.